OGFOA Past Award Recipients

Honorary Life Members

2020 Tod Burton, Retired Tualatin Valley Water District

2020 Tiane Soulatha, US Bank

2019 Eric Johansen, City of Portland

2018 Mary Gruss, Washington County

2018 Rob Moody, PlanB Consultancy

2017 Roger Dawes, Washington County

2017 Jeff White, Marion County

2016  Wayne Lowry, Deschutes County

2016  Carol Samuels, Piper Jaffray - Seattle-Northwest Division

2015  Nancy Brewer, City of Corvallis

2015  Doug Goe, Orrick, Herrington & Sutcliffe, LLP

2014  Harvey Rogers, Hawkins, Delafield & Wood

2014  Dean Stephens, Retired Benton County

2013  Gary Wallis, Retired City of Wilsonville

2012  Bernice Bagnall, Retired TVWD

2011   Kate Mast, City of The Dalles

2010   Tammy Donahue, City of Eugene

2009   John Stahl, City of Albany

2008   Marc Gonzales, Clackamas County

2007   Terry McCall, City of Gresham

2006   Mary Otley, Benton County

2005   Julia Staigers, Yamhill County

2004   Joanne Stumpf, City of Grants Pass

2003   Lana Lindstrom, City of Eugene

2002   Nancy McClain, Langham Consulting

2001   Shirley Patterson, City of Coquille

2000   C. Lance Colley, City of Roseburg

1999   Jon Jalali, City of Medford

1998   David Boyer, Multnomah County

1997   Joan Howard, City of Monmouth

1996   Patricia Bearden, City of Newport

1995   George Shelley, City of Salem

1994   Jim Kerfoot, City of Bend

1993   James Staley, City of Portland

1992   Roland Campbell, City of Baker City

1991   Gary Holliday, City of Albany

Outstanding Contribution to Public Finance

2012  The Oregon Budget Law Taskforce Including:

            Michelle Hawkins, Linn County

            Tom Linhares, Multnomah County TSCC

            Lee Peterson, Oregon Department of Revenue

            John Phillips, Oregon Department of Revenue

2009   Ann Sherman, K&L Gates

2008   Shari Anderson, Clackamas County

2007   Gary Iskra, Isler CPA
           Paul Nielsen, Isler CPA

2006   John Mitchell, US Bank

2005   Maria Keltner, PERS

2004   Dave Boyer

           Kathy Tri

           Nancy Brewer

           Steve Manton

           Lance Colley

           Wayne Lowry

           Debra Guzman

           Catherine Bloom

           Maria Keltner                           

2003   Barbara Gibbs, Bank of America

2002   Carol Samuels, Seattle NW Securities Corp.

2001   Wayne Olsen, Bank of America

2000   Dick Roberts, Preston Gates & Ellis

1999   Doug Goe, Ater Wynne LLP

1998   Kathy Tri, City of Newberg

           Edward Einowski, Stoel Rives

1997   Parry Ankerson, CPA

1996   Harvey Rogers, Preston Gates & Ellis

           Rebecca Chao, Regional Financial Advisors

1995   Howard Rankin, Ater Wynne LLP

1994   Neil Erickson, Grant Thornton

1993   Charles Harrison, Clackamas Water Dist

1991   Jon Jalali, City of Medford